Niegrzeczne Książeczki od Natuli. Recenzja cz.II

niegrzeczne książeczki

Niegrzeczne Książeczki od Natuli towarzyszą nam niemal od początku naszej działalności w sieci. Dwie pierwsze książki z tej serii, czyli Rosół i Smok skradły nasze serca już po pierwszym przeczytaniu. Tym większa nasza radość, że autorki Alicja Dyrda i Natalia Fiedorczuk stworzyły kolejne niesamowite historie Antka i jego przyjaciół.

Niegrzeczne Książeczki od Natuli to opowieści, które poruszają najbardziej zakorzenione mity z dzieciństwa. To doskonałe książki zarówno dla dzieci jak i dorosłych mówiące o emocjach. Ja i moja córka przygodę z Niegrzecznymi Książeczkami zaczęłyśmy, gdy miała niewiele ponad 2 lata. Piękne, barwne, niepowtarzalne ilustracje autorstwa Aleksandry Gołębiowskiej sprawiły, że właśnie te książki córka wybierała najchętniej. Teraz mając 3,5 roku moje czytanie nie pozostawia bez pytań:

„Dlaczego Babcia powiedziała, że jak Antek nie zje rosołu, to nie dostanie deseru?”

„Czy dziewczynkom nie wypada skakać w kałuże? Dlaczego?”

No właśnie! Dlaczego? Oto niełatwe pytania do rodzica, z którymi ma okazję się zmierzyć. Trudne tematy przedstawione w piękny, a nawet powiedziałabym subtelny sposób.

niegrzeczne ksiazeczki

Tort

Opowiada o tym, że dziecku może również przydarzyć się nieprzyjemna sytuacja w relacji z bliską osobą. Pokazuje, że dziecko ma prawo wyrażać swoje emocje również te nieprzyjemne dla niego. Jednak nie oznacza to, że jest niegrzecznym dzieckiem.

Łobuz

Książka, która porusza arcyważny temat: prawo decydowania o swoim ciele. Czy każdy z nas lubi witać się z obcymi dając lub otrzymując całusa? Czasami podanie ręki przekracza nasze granice. A co z dziećmi? Czy dziecko musi być posłuszne? Jeśli przekraczane są jego granice? Czy dziecko, które nie chce dać całusa Pani, której nie zna, jest łobuzem?

Błoto

Kolejna opowieść, która dała mi, matce wiele do myślenia. Czy dziecko zbyt często nie słyszy od nas: „to jest zabawka dla chłopca, a ta dla dziewczynki.” Podziały, schematy, które my dorośli ucieramy i umacniamy w dzieciach. Czy przez takie nieświadome zachowania nie ograniczamy przestrzeni do rozwoju chłopcom lub dziewczynkom?

Recenzję Rosołu i Smoka możecie przeczytać we wcześniejszym naszym wpisie. Nie ukrywam, że właśnie Rosół jest moją ulubioną opowieścią :). Jednak w tej kwestii nie jestem obiektywna, ponieważ jak sam tytuł sugeruje, autorki poruszają w niej tematy mi bardzo bliskie i znane, z którymi mam styczność na co dzień.

Jeśli chcecie sprawić sobie lub komuś wyjątkowy prezent tutaj możecie je zakupić. Natuli dba nie tylko o dzieci ale również o rodziców. Znajdziecie u nich między innymi poradniki o wychowaniu dzieci i relacjach. W mojej rodzicielskiej biblioteczce książki „Uwaga złość!” Eweliny Tyralik-Kulpy i „Konflikty w rodzinie” Katarzyny Dworaczyk zajmują szczególne miejsce.

Ściskam,

Maria R.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Pola, które wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem * E-mail nie będzie udostępniony, ani wykorzystywany do rozsyłania wiadomości reklamowych.

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.