Różnorodność! Ważna zasada w żywieniu rodziny!
- 19.11.2021
- Maria Salicka
- Brak komentarzy

Obecnie można nieźle pogubić się w gąszczu informacji związanych z żywieniem człowieka. O diecie najmłodszych, w ciągu kilku ostatnich lat powstało naprawdę sporo materiałów. My, w naszej działalności zmierzamy w kierunku maksymalnego ułatwienia rodzicom spraw związanych z żywieniem rodziny. Coraz bardziej zarysowuje się charakter naszej pracy i zdecydowanie stawiamy na koncentrację na ważnych i wspierających działaniach. Na potrzeby warsztatów dla rodziców przedszkolaków, stworzyłam program będący „przewodnikiem” po najważniejszych kwestiach związanych z żywieniem rodziny. Program nosi nazwę: Skuteczny system zarządzania żywieniem rodziny, a wszystkie nasze rady skupiam pod hasłem #pozytywneżywienierodziny 💚 Dziś opowiem o zasadzie, która jest fundamentem tego systemu. Przed Państwem nasza ukochana różnorodność.
Różnorodność- z czym to się je?
Rodzice mają dziś nie lada wyzwanie, jeśli chodzi o kwestie żywieniowe całej rodziny. Rodzina stanowi jedność, ale już preferencje żywieniowe mogą nas bardzo poróżnić. Jak sprostać różnorodności wśród członków rodziny? Odwzajemnić się tym samym. Najczęściej jak tylko się da, oferować zróżnicowane potrawy. Ale jak to zrobić?
Po pierwsze planowanie jest tutaj bardzo ważne. Warto sięgnąć po kartkę i długopis i zacząć planować posiłki całkiem skrupulatnie. Aby ułatwić Wam planowanie i tworzenie posiłków zróżnicowanych mamy dla was prezent! Klikając tu, możecie pobrać naszą listę „W różnorodności siła!”. Na niej znajdziecie dość obszerny spis produktów spożywczych. Przeanalizujcie tą listę i sprawdźcie, a najlepiej zaznaczcie, co pojawia się w waszej kuchni często, a czego nie jadacie praktycznie wcale. Przestrzegam tylko przed przeprowadzaniem kuchennych rewolucji z udziałem całej rodziny. Poszerzanie asortymentu wprowadzajmy stopniowo. Jeśli na przykład zupełnie zapomnieliście o takiej grupie produktów jak strączki, kupcie jeden kolor soczewicy i na początek dodajcie ją do zupy w niewielkiej ilości. Zmiany wprowadzane małymi kroczkami, bez presji i wielkich oczekiwań rodziców mają największe szanse na powodzenia w odbiorze u dzieci.
Co właściwie daje nam różnorodność?
Dbając o to, aby posiłki były różnorodne, po pierwsze sprawiamy, że nie są one dla dzieci nudne. Zwiększamy zatem szansę na to, że przykujemy uwagę dziecka tym, co na talerzu. Druga sprawa to odpowiednia podaż makro i mikroskładników, jaką zapewniamy wraz z dietą całej rodzinie. Każda grupa produktów spożywczych, a dalej każdy produkt z osobna ma inny „profil odżywczy”. Co oznacza, że dostarcza nam składników dbających o konkretne funkcje naszego organizmu. Z kolei może być ubogi w inne ważne dla zdrowia składniki, które znajdziemy w innym produkcie, znajdującym się na talerzu. I tak poprzez różnorodne jedzenie, w ogólnym rozrachunku dbamy o to, aby możliwie najczęściej dostarczać pełen wachlarz składników pokarmowych. Dzięki takiej strategii zmniejszamy ryzyko wystąpienia niedoborów pokarmowych.
No dobrze. A jak sprawić, żeby dziecko jadło różnorodnie?
Jeśli wciąż pojawia się w Twojej głowie takie pytanie, koniecznie przeczytaj nasz wpis o złotej zasadzie żywienia! Wspomnę tylko tutaj, że mówi nam o tym, za co odpowiada rodzic, a za co dziecko w kwestii jedzenia. Co więcej, na tym, że zaoferujesz różnorodny posiłek, Twoja rola się kończy. W momencie rozpoczęcia posiłku każdy członek rodziny, bez względu na wiek, decyduje o tym co z oferowanych pokarmów zje, i czy w ogóle zje! Dlatego jeśli chodzi o rodzinne posiłki, po zaserwowaniu jedzenia, Twoja odpowiedzialność się kończy. Należy zaufać dziecku w kwestii podejmowanych wyborów żywieniowych i przyjmować je z akceptacją. W razie większych trudności w zakresie jedzenia Twojego dziecka, oczywiście zapraszam do kontaktu.
Kiedy czas posiłku jest dla Was koszmarem
Jeśli uważacie, że brak różnorodności w żywieniu Waszej rodziny nie stanowi problemu, a jednak czas posiłków to dla Was droga przez mękę, być może potrzebna jest Wam pomoc z zewnątrz. Jak już wspomniałam na początku wpisu, oprócz konsultacji indywidualnych, prowadzimy warsztaty dla rodziców. Na nich dajemy ogrom wsparcia w zakresie żywienia rodziny. Poruszamy wiele trudnych, powszechnie trapiących rodziców tematów związanych z dietą dzieci i ich rodziców. Poniżej znajduje się plakat z przybliżoną tematyką naszych zajęć. Jeśli jesteś zainteresowany udziałem w kolejnej edycji, napisz do nas! Działamy zarówno na terenie wielkopolski jak i dolnego śląska. Jesteśmy otwarte na propozycje!

Dziękuję za lekturę mojego wpisu.
Jeśli czujesz, że był dla Ciebie pomocny daj znać w komentarzu, lub odwiedzając nasz porfil na Instagramie lub Facebook’u!
Sciskam🥰
Maria 👱♀️
KOMENTARZE
Jeszcze nikt nie napisał komentarza.