Co należy podawać dzieciom do picia?

woda-i-napoje-w-diecie-dziecka

Woda i inne napoje w diecie dzieci to temat niezwykle ważny. Niestety często bagatelizowany przez dorosłych. My bazujemy obecnie na zaleceniach towarzystw naukowych ze świata i Polski, pochodzących z roku 2014 ( plus drobne uaktualnienia dotyczące głównie picia soków owocowych). Wydawać by się mogło, że przez sześć lat ich obowiązywania najważniejsze informacje o zalecanych płynach w diecie dziecka, dotrą do większości rodziców i nie będzie sytuacji, kiedy niemowlakom poniżej pierwszego roku życia serwowane będą soki czy słodzone herbatki dla dzieci.

Niestety rzeczywistość jest inna. To daje nam motywacje do edukowania i pisania na temat tego, co podawać dzieciom do picia przez pierwsze lata życia. Co zatem powinniśmy podawać dzieciom do picia? Myślę, że mogę Wam na tym etapie zdradzić, że dziś padnie rekord pod względem występowania w tekście słowa „woda” 😀

Kiedy zacząć i co podawać niemowlakom do picia?

Wszystkie organizacje zajmujące się żywieniem niemowląt i małych dzieci zgodnie zalecają wyłączne karmienie piersią (czy też podawanie mieszanki mlekozastępczej) przez pierwsze 6 miesięcy życia*, bez konieczności podawania dodatkowych płynów.

Jeszcze zanim przejdziemy do konkretów chcemy głośno i wyraźnie zaznaczyć: Rodzice decydują o tym, jakie płyny podawać swoim dzieciom.Po stronie rodzica stoi odpowiedzialność za to, czy dziecko nabędzie pożądany nawyk regularnego picia wody czy też nie! Owszem, zdarzają się przypadki, kiedy wprowadzanie wody nie jest łatwe i przyjemne, więc aby pomóc uporać się z tego typu trudnościami, na pewno stworzę oddzielny wpis.

Woda do picia to podstawa

Umówmy się, że zaczynamy rozszerzać dietę dziecka w okolicach szóstego miesiąca życia. Jeśli jesteście jeszcze przed tym przełomowym momentem, polecam tekst Marii o tym, kiedy najlepiej rozpocząć rozszerzanie diety ! W tym samym momencie zaleca się, aby zacząć proponować dziecku wodę. Proponować to znaczy podawać w małych ilościach z zachowaniem spokoju. Na początku może to być dosłownie mały łyczek np. podany łyżeczką.

I tutaj właściwie mogłabym zakończyć swój dzisiejszy wpis. Jednak patrząc na to, co często mają w swoich bidonach/butelkach maleńkie dzieci, konieczne jest podanie kilku dodatkowych informacji. Czuję potrzebę wyjaśnienia wszystkim rodzicom i opiekunom małych dzieci, skąd ten cały szum w okół wody, i dlaczego mówimy stanowcze nie dla innych napojów w przypadku najmłodszych.

Co powinniśmy wiedzieć o wodzie

Opierając się na wytycznych Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci warto zwrócić uwagę na kilka istotnych spraw:

  • zapotrzebowanie na wodę u niemowląt (w przeliczeniu na kg masy ciała) jest czterokrotnie wyższe niż u osób dorosłych i wynosi około 700 ml/dobę w pierwszym półroczu, a około 800 ml w drugim półroczu życia
  • niemowlętom najlepiej podawać wodę źródlaną lub naturalną wodę mineralną niskozmineralizowaną, niskosodową i niskosiarczanową
  • na każdej butelce wody w sklepie widnieje informacja o zawartości soli mineralnych –> w przypadku niemowląt i małych dzieci zawartość tych soli powinna być mniejsza niż 500 mg /l wody
  • A na dowód tego, że woda to podstawa cytujemy za autorami publikacji:

Przyzwyczajanie dziecka w pierwszym roku życia do picia wody zamiast soków ma znaczenie w profilaktyce otyłości.

A oprócz profilaktyki otyłości wchodzi w grę także szalenie ważny stan uzębienia, najpierw mlecznego a później stałego. W pierwszych latach życia często są problemy w zakresie higieny jamy ustnej, co w połączeniu z regularnym piciem napojów z dodatkiem cukru gwarantuje poważne problemy dentystyczne w przyszłości. A mało kto wie, że chore zęby to nie tylko problem natury estetycznej, ale także często choroby innych układów w organizmie człowieka.

Czy i kiedy można zacząć podawać dzieciom soki do picia?

soki-w-ciecie-dziecka

Istnieją stosunkowo świeże wytyczne dotyczące podawania soków małym dzieciom i chętnie je zaraz pokrótce przedstawię dla jasności sprawy. Osobiście jednak uważam, że wszystkie płyny, które są dodatkowym źródłem energii i cukru w diecie, zarówno dzieci jak i dorosłych, powinny podlegać stanowczym ograniczeniom. Nie popadając jednak w skrajność, oczywiście nie mam nic przeciwko szklance soku od czasu do czasu dla całej rodziny. Nie ma w tym nic złego i mieści się w ramach uwielbianej przez nas zasady umiaru.

Czy w zdrowej diecie jest miejsce na soki i słodkie napoje?

Uważam, że zdrowym podejściem jest traktowanie słodkich napojów jako deserów. I nie zgadzam się ze znakiem równości stawianym między szklanką soku a świeżym owocem! W soku w zasadzie zostaje nam czysty cukier i woda. Owoc niesie ze sobą wiele dodatkowych wartości odżywczych- witaminy, składniki mineralne, błonnik i wiele związków aktywnych o działaniu np. przeciwnowotworowym.

Dlatego od nas wychodzi dziś jeden jasny komunikat i chcemy aby dotarł jak najdalej:

Najzdrowszym rozwiązaniem dla całej rodziny jest regularne picie wody i ograniczenie do minimum spożycia soków i innych słodkich napojów.

Dzięki ograniczeniu w spożyciu słodkich płynów zyskujemy pulę kalorii na inne przyjemne i słodkie produkty. Wówczas istnieje dużo mniejsze ryzyko, że zaczniemy spożywać więcej energii niż potrzebujemy i unikniemy problemów z nadwagą i bolącymi zębami.

Poniżej, jeszcze na koniec, obiecane zalecenia dotyczące soków w diecie najmłodszych. Być może te dane pokażą niektórym z Was, że dziecko wypija stanowczo za dużo soków w ciągu dnia. Z tego powodu często skarżycie się, że nie ma apetytu i niewiele je podczas oferowanych posiłków. Warto przyjrzeć się takim przypadkom i zacząć działać ku lepszemu! 🙂

  • FDA – Agencja Żywności i Leków z 2014 r.:

W diecie niemowląt w pierwszym roku życia soki nie służą zaspokajaniu pragnienia i nie powinny zastępować wody.

  • AAP- Amerykańska Akademia Padiatrii z 2018 r.

Dzienne spożycie 100% soków powinno zostać ograniczone:

–> do pierwszego roku życia AAP odradza podawanie soków w ogóle

–> do 115 ml soku dziennie dla dzieci między 1. a 3. rokiem życia

–> od 115 do 180 ml soku u dzieci w wieku od 4 do 6 lat

To kolejny temat, który bardzo ciężko wyczerpać za pomocą jednego wpisu. Myślę, że niejednokrotnie będziemy do niego wracać, więc bądźcie czujni! 🙂

Bibliografia: u autora

Photo by Piotr Chrobot on Unsplash

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Pola, które wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem * E-mail nie będzie udostępniony, ani wykorzystywany do rozsyłania wiadomości reklamowych.

2 komentarze